Hurikán Sandy

Sila vetra až 130 km za hodinu, vlny môžu dosahovať výšku 10 metrov, výška prílivu o 1 meter navyše od normálu, silný dážď…

Aktualizované po hurikáne


Toto sú predpovede, s ktorými čakáme v prístave v Cape May na juhu New Jersey na zajtrajší hurikán Sandy. Včera bolo stále pekne a tak sme sa išli prejsť do mesta, ktoré nás prekvapilo svojou útulnosťou a architektúrou. Dokonca sme sa nachvíľku vyzliekli do krátkych tričiek (veľmi príjemná zmena po týždňovom nosení všetkého oblečenia navrstvenom na sebe).

> FOTKY <

Prístav je fajn (síce trochu drahý, na to že je po sezóne), sú tu 2 budovy so sprchami a toaletami, spoločenská miestnosť s často vypadajúcim internetom a drahé práčky.
Joe zabezpečuje ľod a nám len popraje, aby sme si užívali mesto a prístav.

A tak máme najbližšie dni na písanie článkov a vylepšovanie stránky :) (urobili sme aj facebook stránku, kde sa budeme snažiť updatovať, kde sme a či je niečo nové na tejto stránke).

Je nedeľa večer, sedím vo vlhkých spacákoch, lebo nám tečú okienka… Jedno sme už úspešne opravili igelitkou, na druhé použijeme mac-gyverovskú pásku… snáď nám nebude v noci kvapkať priamo na hlavu :)

Fučí tak, že mám pocit, že nám občas nadvihuje katamarán a že vyrazí okná. Dážď udiera na steny a s každým zafúknutím sa mi zdá, že nám niekto umýva loďku (aspoň bude čistá :))… Zajtra to má byť všetko dvojnásobné! Janči nám dnes nabalil všetko do nepremokavých tašiek a spravil tašku prežitia so všetkými dokladmi a dôležitými vecami, ktorú schytíme, keď bude najhoršie (no podľa zákonu schválnosti mi to aj tak vychádza tak, že to bude jediná taška, ktorú stratíme ak sa niečo stane :D )

Joe chodí každú pol hodinu von monitorovať situáciu, ktorá je zatiaľ podľa jeho slov dobrá. Podľa posledných predpovedí sa Sandy asi posunie viac na sever, čo by znamenalo, že bude veľa fučať a pršať, ale nič vážnejšie nehrozí …

Uvidíme … zajtra (pondelok) o deviatej ráno a o deviatej večer budú 2 kritické body keď bude vysoký príliv – držte palce nech nás to obíde a nehráme sa s ostatnými loďami na autodrom :)

Čo sa naozaj stalo
Ranný príliv bol vyšší asi o jeden meter ako zvyčajne (domáci vyšší ešte nevideli) a teda sa voda prelievala až na pevninu a rampy, ktoré šli k doku trčali dohora, ale keďže ešte veľmi nefúkalo, tak to nevadilo (tú rampu sme potom odmontovali). Počas dňa začalo viac fučať a lialo ako z krhly (naplno sme mohli otestovať naše nepremokavé kusy oblečenia) a nám začali pretekať skoro všetky okná a dvere, takže našou hlavnou zábavkou bolo sušenie kobercov a nastavovanie misiek pod oknami… Vietor síce riadne hučal, ale my sme boli vcelku v závetrí, takže sme to inak ako sluchom nepociťovali (veľké plachetnice dosť kývalo). Večer okolo siedmej už bolo jasné, že nás to obchádza severom podľa toho, ako sa zmenil smer vetra. Večerný príliv bol teda oveľa nižší ako ranný a my sme už boli v bezpečí. Potom aj dážď utíchol.

Utorok bol síce zamračený, fúkalo a bola zima, ale už nepršalo. Pozostatky hurikánu v meste boli len polámané konáre, opadané a rozfúkané lístie, ale v zásade žiadne väčšie škody. Cape May mestečko bolo ako vymreté – iba pár ľudí vonku a skoro všetky obchody zatvorené a okná zabednené – nám sa však podarilo nájst fajn bar – Pilot House – kde sa domáci pripravovali na večernú pohurikánovú párty, na ktorej sme sa potom tiež zúčastnili a Joe nakoniec aj zahral pár pesničiek, za čo zožal veľký úspech :)

2 komentáre k “Hurikán Sandy”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *