Hodnota otca na materskej

Tento článok mi víril v hlave už dlhšie, len jeho zrod si dával na čas. Bude o materskej, teda presnejšie otcovskej… ale nie o tej naoko, ktorá iba zvýši príjem rodinného rozpočtu ale takej, keď je otec naozaj doma a opäť plnohodným členom domácnosti. Bude o konkrétnom prípade jednej rodiny – našej. Cieľom článku je ukázať hodnotu otca doma a že niekedy je lepšie vybrať si čas miesto peňazí.

Rodina
Sme mladá rodina – dvaja vysokoškoláci (30,35), ktorí po škole čo to pocestovali a pracovali. Máme dvoch synov (3,1), bývame v byte, ktorý máme na hypotéku a máme 8-ročné auto. Nikdy sme nemuseli prepočítavať, či kúpime kvalitnejšiu šunku alebo či nám ostáva na plienky či rožky. Nekupujeme si veľa vecí, ale keď po niečom veľmi túžime, môžeme si to dovoliť. Môžeme ísť na dovolenku, ale z vlastného presvedčenia a chuti po dobrodružstve si aj tak vyberáme stanovačky a lacnejšie varianty výletov.

Dieťa doma – otec v práci
Keď sa narodil prvý syn, manžel pracoval vo firme s pracovnou dobou od deviatej do šiestej večer. Napriek veľkým výhodám a možnej flexibilite strávil väčšinu aktívneho času svojho syna v práci. Po návrate domov bol veľakrát unavený (logicky, veď ak je človek celý deň v práci, vyšťaví ho to). Únavu som však pociťovala aj ja a tak som očakávala pomoc s dieťaťom a domácnosťou. Od asi deviatich mesiacov syn odmietal večer otca, čo akurát vytváralo tlak na celú rodinu. Keď sa na to spätne pozriem, pre manžela muselo byť veľmi zraňujúce, že kým sa on snažil zabezpečiť rodinu, pre svojho syna bol len bezvýznamným komparzistom. Ich vzťah sa veľmi upevnil počas mesačnej dovolenky, ktorú sme spolu strávili, keď mal syn 13 mesiacov.

Dve deti doma – otec doma
Keď mal druhý syn 9 mesiacov, manžel nastúpil na materskú na prvého syna, ktorý mal vtedy 2,5 roka. Po vzore viacerých našich kamarátov sme plánovali navýšiť náš rozpočet o jeho materskú, pričom by legálne pracoval na druhú zmluvu. Našťastie sa mu pozastavil projekt a miesto zobrania akejkoľvek inej pozície si povedal, že bude naozaj doma. Ja som si začala dokončovať školu a ostala na neplatenej rodičovskej. A tak sme sa v januári 2018 ocitli doma všetci. Systém fungovania domácnosti a starania sa o deti bol narušený a doma bol väčší humbuk ako predtým. Trvalo nám asi jeden mesiac, kým sme doladili naše “opätovné” spolunažívanie a stálo nás to veľmi veľa rozhovorov a určitých ústupkov.
Už je to pol roka, čo sme “úplná” rodina a manžel akurát nastúpil na druhú materskú. Za tento čas si vybudoval tak krásny vzťah s oboma deťmi, ktorý je nevyčísliteľný peniazmi. Keď sa starší zobudí, hľadá ocka, keď ide spať, ocko vie lepšie rozprávky. Cez deň toho veľa opravujú alebo sa hrajú. Manžel pochopil ako funguje domácnosť s deťmi a aké je niekedy ťažké ich po celodennom vystrájaní ľúbiť. Dobrovoľne sa zúčastnil kurzu efektívneho rodičovstva, lebo si uvedomil dôležitosť komunikácie s nimi. Taktiež si urobil zváračský kurz, lebo po ňom už dlho túžil a príde mu to ako praktická vedomosť. Každý máme čas aj na svoje aktivity a napriek tomu, že sme ho väčšinou preflákali ničnerobením s deťmi, obdobie spoločného hrania a pozorovania ich pokrokov považujeme za dôležité. Pol hodinové až hodinové vstávanie so šteklením a rozprávaním sa v posteli, je príjemným začiatkom dňa. Doobedná jammovačka s vytiahnutím všetkých hudobných nástrojov v sprievode ocka hrajúceho na gitare je zábavná a možná, lebo je doma… V čase únavy stále obe deti preferujú mamu, no všetci sme získali mnoho hodín denne, kedy môžeme byť aktívne a pohodovo spolu. Boli sme na 5 týždňovej dovolenke a stále chodíme po rôznych výletoch a návštevách. Zlepšili sme fungovanie nášho partnerského vzťahu a opäť sme tím, ktorý si rozumie a chápe potreby toho druhého. A hoci sa náš rodinný rozpočet trošku ponížil, stále nemusíme siahať na zásoby.
Čoskoro manželovi skončí zmluva v práci, takže sa potom nemá kam vrátiť, no aj tak si myslíme, že sme nemohli urobiť lepšie. Sme šťastní a čo je najdôležitejšie – naozaj máme čas si toto šťastie užiť!

Myšlienka na záver
Veľakrát som počula alebo čítala, že toto je naše najkrajšie životné obdobie – keď sú deti malé. Žijeme v krajine, ktorá ponúka otcovi možnosť mať ČAS, aby si toto obdobie užil!
Peniaze sú fajn no máme celý život, aby sme ich zarobili… avšak obdobie, kedy nás deti naozaj potrebujú, len tak sa prídu túliť, alebo nás objímu je vtedy, kým sú malé. Ak vám to teda vychádza a môžete si dovoliť užiť si rodinu a dať jej svoj čas, urobte to! Verím, že toto je investícia, ktorá sa vráti mnohonásobne nielen Vašej rodine ale celej spoločnosti.

Jeden komentár k “Hodnota otca na materskej”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *