Ako zažiť svet vo vlastnej obývačke

Sú Vianoce. Okolo stola sedí 6 veselých ľudí, na ňom rôzne pochutiny a 7 tanierov. Skvelá atmosféra, priateľstvo vo vzduchu a vďačnosť navôkol. Ten jeden prázdny tanier však nie je pre pútnika, totiž 6 pútnikov sedí za stolom. Čakajú až sa vráti ich hostiteľ z rodinného posedenia – náš warmshower… (Vianoce 2013, Coyhaique, Chile)

Vianoce 2013, Coyhaique, Chile – 6 pútnikov pri stole

Organizácia Warmshowers (v preklade teplé sprchy) združuje ľudí, ktorí na bicykli cestujú a tých, ktorí majú doma trochu voľného miesta, o ktoré sú ochotní sa podeliť. Po zaregistrovaní sa na stránku tejto online komunity užívateľ vyplní informácie o sebe, čo vie ponúknuť alebo naopak, čo akceptovať nebude a taktiež si určí, či je v danom momente schopný niekoho hosťovať alebo nie. Profil sa dá nastaviť aj na cestovanie a teda je jasné, že potom ste ten, čo hľadá. Za ubytovanie sa neplatí, teplá sprcha nie je podmienkou a ponúknutie stravy je čisto na hostiteľovi.

Zdá sa Vám to podobné s CouchSurfingom? Áno, myšlienka je veľmi podobná… obrovský rozdiel je však vo veľkosti komunity a ľuďmi, ktorí takto cestujú. Couchsurfing vznikol s myšlienkou kultúrnej výmeny, zažitia si prirodzeného prostredia v danej krajine, stretnutia sa s lokálmi a samozrejme aj lacnejším a teda dostupnejším cestovaním. Jeho veľká popularita však postupne vytlačila tie vznešenejšie myšlienky a ľudia to veľakrát využívajú iba ako nocľah zadarmo.

A práve v tomto je Warmshowers iný! V prvom rade cestovanie na bicykli – v teple, daždi, vetre, zime, s naloženou batožinou, bez vymožeností a komfortu bežných dní… vyselektuje fajn ľudí (naozaj sme ešte nestretli zlého, nepríjemného alebo nevďačného Warmshowera). Warmshower si to ku Vám na 99% odšľape (ak sa mu tesne predtým nepokazí bicykel) a teda je unavený a vďačný za sprchu, posteľ, jedlo, poprípade práčku a heslo na wi-fi. Pre nás, ako rodičov dvoch malých detí, ktorí aj tak nemôžu ísť večer do baru, je toto veľmi pozitívny bod. A teda po ponúknutí vyššie spomenutých služieb a chvíľke oddychu, je naliate si vínka alebo pivka v príjemnom obývačkovom prostredí najvítanejšia možnosť pre obe strany.

Herve z Francúzska s jeho naloženým bicyklom

A toto je tá chvíľka objavovania sveta… príbehy o úžasnej pohostinnosti ľudí… o neumývaní si zubov počas 2 týždňov, kvôli zamrznutej zubnej paste… o ceste do Číny a späť… o ťažkých životných situáciách a sile postaviť sa nepriazni osudu… o láskach na cestách aj rozchodoch… o suveníroch z ciest… rôznych chutiach a neskorších  žalúdočných problémoch… o rôznych zamestnaniach a životoch doma… o názoroch a postojoch k životu… proste krásny mix korenín života namiešaných skúsenosťou, poznaním sveta a spoznaní seba samého. Toto všetko servírované v cudzom jazyku s rôznymi dialektami, obrovskou chuťou počúvať a podeliť sa, no čo je hlavné…odohráva sa to všetko pri vašom stole… vo vašom byte/dome, ktorý sa stal v tej chvíli ozajstnou súčasťou veľkého sveta.

Jimbo z Japonska, ktorý mal už prejdených 91000km na jeho bicykli

Warmshoweri sú poväčšinou veľmi skromní a nepotrebujú viac ako kúsok miesta na podlahe, kde si dajú svoju karimatku a vyspia sa tam. Nevyžadujú vlastnú izbu ani špeciálnu starostlivosť. Cestujú väčšinou osamote alebo v páre. Málokedy sa nájde väčšia skupina no o to je to vzrušujúcejšie, keď sa Vám nahlási rodina s deťmi. Na svoje cesty majú rôzny čas- niekto dni, niekto dokonca roky. Poväčšinou iba prechádzajú, niekedy ostanú dve noci. Ohlásia sa vždy dopredu a vy sa podľa ich profilu, referencií a najmä času príjazdu rozhodnete, či vám ich návšteva vyhovuje alebo nie. Sezóna je v strede leta, kedy môžete mať aj troch cestovateľov týždenne no kľudne sa môže stať, že okrem tohoto obdobia sa ku vám celý rok nik nenahlási.

Casa de ciclistas, Ambato, Ecuador – spolu s inými cestovateľmi na bicykli

My sme začali s hosťovaním po návrate z našej svadobnej cesty (5/2012-1/2014). Tá nám ukázala obrovskú pohostinnosť ľudí a krásu zo spoločného posedenia s lokálmi, ktorí nám naozaj odhalili čaro aj útrapy ich životov a krajiny. Keď sme prišli naspäť, chceli sme vrátiť svetu, čo nám bolo ponúknuté… no ako? Pútnici už na dvere neklopú a stretnúť cestovateľa na bicykli sa Vám podarí raz za 2 roky. Prvý krát po návrate sme videli naloženého cyklistu na námestí vo februári 2016, druhý krát toto leto 2018. A teda sme si pomohli práve organizáciou Warmshowers. Už sa u nás premlelo cez 50 cestovateľov a každý jeden mal svoj špecifický príbeh a krásne zážitky :)

Chodíte na cestovateľské festivaly? My už nie, s deťmi je to veľmi stresujúce a bez nich sa nám nechce :). Pamätám sa, ako sme si raz dali 10 prezentácií a filmov za tri dni. Hoci samostatne boli prezentácie fajn, celkovo sme boli zničení, obpočúvaní a prehltení… Áno toto sa Vám môže stať ak popustíte uzdu pohostinnosti a zabudnete na svoje potreby. My sme sa takto odpísali toto leto trojtýždňovým nonstop hosťovaním kamarátov a warmshowerov. Každopádne ja neľutujem ani jednu návštevu, len sme si museli dať chvíľku pauzu.

Keď je však tých návštev tak akurát, level užívania je na maxime. Odrazu je s vami pri stole človek, čo za posledné 4 roky napedáloval 91 000 km… niekto, kto sa práve vracia z ročného výletu z Ázie domov… niekto, kto práve začal, ale jeho plány a odhodlanosť nemajú hranice… niekto, kto sa na svet pozerá úplne inak a otvára Vám obzory… a ten niekto je tu pre Vás a s Vami. Vy ste jeho divák a poslucháč, pýtate sa ho na cesty ale aj na život a on sa zaujíma o Vás. Bavíte sa, popíjate, spievate, vymieňate si skúsenosti. Máte VIP cestovateľský festival u Vás doma a cestovateľ nie je nedosiahnuteľný borec na pódiu, ale Váš nový kamarát.

Michael a Daniel z Austrálie

Keď niekoho hosťujeme my, necháme ho spať v samostatnej izbe. Ak je to na jednu noc, dáme ho/ich do detskej (áno stále spíme všetci pokope a nevadí nám to :)), ak na viac, prenecháme mu/im spálňu. Obývačka je prechodová sociálna miestnosť a tak sa snažíme zachovať súkromie aj nám aj návšteve. Matrace sú super v oboch miestnostiach, takže sa vôbec nevzdávame komfortu- ak by mal niekto ten pocit :) Hneď z prvej chvíľky ponúkneme sprchu, práčku, uterák, ukážeme posteľ, kuchyňu, dáme heslo na wifi, spýtame sa na špeci alergie kvôli jedlu, dáme prípadné inštrukcie do najbližšieho bicyklového obchodu alebo čo potrebujú, dáme im vlastné kľúče a poprajeme im, aby sa cítili ako doma. Týmto máme voľno aj my aj oni… ak chcú kecať, kecáme… ak chcú mať trochu času, je to v poriadku. Ak sú u nás viac dní, pozrieme si mesto, ideme na výlet ak máme akurát čas, varíme spolu… proste sa im snažíme za tú krátku dobu ukázať, aká je naša krajina, ľudia a chute a zanechať spomienku, ktorá im vyčarí úsmev na tvári, vždy keď budú počuť slovo Slovensko. Navariť viac jedla a vložiť do myčky o pár tanierov navyše, prihodiť do práčky použitý uterák alebo posteľné prádlo, vyspať sa s deťmi na zemi v detskej alebo počkať ráno na kúpeľňu je podľa mňa úplne prijateľná cena za to čo, každý cestovateľ prináša.

Louise and Jimmy na ceste naspäť z Číny

Človek má tendenciu zacykliť sa v bežnom živote… robota, deti, nákupy, škôlka, pranie, upratovanie, ihrisko… a vlastne to môže byť aj dosť naplňujúce a uspokojivé. Je to pohodlné vedieť čo príde a mať systém a je ľahké zabudnúť aké je cestovanie nepredvídateľné a zároveň naplňujúce. A toto prinášajú naši warmshoveri. Vášeň, slobodu, nadšenie, čerstvé zážitky, reálny pohľad na situáciu vo svete a miesta, ktorými práve prešli, nebojácnosť z neznámeho a túžbu spoznávať. Pripomínajú nám, aký máme pocit počas cestovania a prikladajú polienka do nášho cestovateľského plamienka, aby nevyhasol. Naše deti vidia a najmä počujú potrebu cudzích jazykov, spoznávajú nové kultúry, vidia rôzne farby pleti, typy tvárí, počujú rôzne tóny a piesne, jedia exotické jedlá… a úplne prirodzene bez predsudkov sa učia rešpektovať inakosť a krásy ľudstva.

Nigel a Martina na ceste z Londýna do Aucklandu

A s nadšením a častými stretnutiami s ľuďmi, ktorí sú inšpiratívni, sa oveľa ľahšie vyráža aj na svoje vlastné výlety. To, že ľudia vo vašom okolí cestujú all inclusive je v pohode, lebo stále stretávate kopec cyklistov, ktorí to robia inak a ukazujú Vám, že to ide aj takto… Na cestách sa naopak dostanete do pozície hosťa a potom vy ste ten vďačný za pohostenie, čo prináša svet a Slovensko k niekomu domov :) a možno stretnete vašu kópiu niekde v inej krajine (my sme takto stretli Martinu a jej rodinu v Miláne) a od prvého momentu máte pocit, že sa poznáte roky.

U Martiny doma v Miláne

Veľa kamarátov nechápe, prečo obmedzujeme vlastné pohodlie, najmä teraz keď máme deti. Naši cyklisti nám pri odchode ďakujú a veľa krát sú prekvapení, prečo ďakujem ja im. Warmshower nie je jednostranne orientovaná služba. Je to úžasný balanc, medzi tým čo dáte a čo dostanete. WARMSHOVERS ĎAKUJEME, že si nájdete chvíľku času zastaviť sa u nás, keď robíte svoje malé aj veľké cesty a že vďaka vám spoznávame svet aj v čase, keď nie sme sami na cestách!

PS: Inak, toto je náš warmshowers profil.

Jeden komentár k “Ako zažiť svet vo vlastnej obývačke”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *