Veľryby

Letná brigáda o ktorej množstvo ľudí len sníva… byť platený za pozorovanie veľrýb a ďaľších potvor vyskytujúcich sa v okolí lode s prístupom rýchleho občerstvenia a drinkov neobmedzene.

Áno uznávame, mali sme šťastie na prácu :). Robenie v bufete (Janči sa po prvom mesiaci prepracoval na 1. dôstojníka) na lodiach, ktoré robia 3-hodinové výlety za veľrybami, človeku veľmi rozšíri obzory.

Človeku neostáva nič iné ako uznať, že tieto obrovské tvory sú zázrakom prírody. Je nespočitateľné, koľko krát sme ich mali možnosť zahliahnuť v ich prirodzenom prostredí a pozorovať ich správanie.

Provincetown sa nachádza blízko oblasti Stellwagen bank s pieskovým tvarovaným dnom, kde sa nachádza množstvo plaktónu. Ten je jedným z hlavných dôvodov bohatosti ekosystému v tejto časti sveta. Počas leta sme mali možnosť pozorovať Vráskavce ozrutné, Minky veľryby (najmenšia veľryba), Fin veľryby, Grampus delfíny (čo je niečo medzi delfínom a veľrybou a v tejto oblasti sa vyskytujú pomenej), morskú korytnačku, Slnečnú rybu, delfíny, medúzy a zaujímavý planktón vytvárajúci reťazce pod vodou.

Vďaka početnosti výletov sme videli veľryby- skákať, plieskať plutvami, plieskať chvostom, kŕmiť sa, dýchať, spať, ponárať sa, ležať na hladine hore bruchom, pozorovať ľoď či záchranu veľryby zamotanej v lane od pasce na homáre.

Tu si môte pozrieť viac videí.

Najzaujímavejšie informácie o veľrybách :

  1. Každá veľryba je charakteristická svojím sfarbením alebo tvarom a teda má svoje meno. Mená sú zaznačené v katalógu a pokiaľ prírodovedec, ktorý je súčasťou posádky, odfotí veľrybu, ktorá nemá meno, Centrum na výskum pobrežia jej nejaké vymyslí :) (my sme najčastejšie videli Salt – jedna z najznámejších veľrýb, Vencesca)
  2. Veľryby sa dožívajú až dvesto rokov, čo by pri predpoklade novej generácie každých 25 rokov znamenalo, že vaše 25 ročné pra-pra-pra-pra-pra-pra vnúča uvidí tú istú veľrybu, čo ste videli vy :)
  3. Áno veľryby dýchajú, áno robí to občas riadny hluk a áno robí to väčšinou krásnu dúhu… avšak! áno, smrdí to ako plný odpadkový kôš za horúcich letných dní :)
  4. Aj veľryby sú ľaváci alebo praváci. Dá sa to spoznať podľa toho, ktorú stranu tela alebo úst majú viac ošúchanú a doškriabanú od dna :)
  5. Veľryby majú prepracovaný spôsob kŕmenia. Podplávajú planktón (ktorý sú mimochodom podlhovasté rybičky), fúknu pod nich bubliny, čím ich vystrašia a vytlačia na hladinu (bubliny vytvárajú veľmi účinnú vzduchovú sieť), kam sa pohodlne vynoria s otvorenými ústami a prebytočnú vodu potom vyfúknu pomedzi štetiny, ktoré majú miesto zubov :)
  6. Každý asi videl zachránte Williho a väčšina má určite predstavu, aké sú kosatky priateľské bytosti. Pravdou však ostáva, že ich anglický názov Veľryba zabijak (Killer whale) má opadstatnenie. Kosatky sú dravé a často sa dá zahliadnuť veľryba z polovičným či okúsaným chvostom práve od týchto milo vyzerajúcich tvorov…
  7. Prečo sa smrtelník nechce kúpať s veľrybami? Lebo sú veľké, silné a vôbec ich nezaujíma, či nejaký malý mravec- človek sa nachádza v ich blízkosti. Nie sú dravé, nechcú ublížiť, len sa to s ich rozmermi môže ľahko prihodiť. Okrem toho im po tele rastie určitý druh koralu, ktorý je ostrý ako britva (a takéto šuchnutie by sa dalo prirovnať riadnemu odretiu na koralovom útese). :)

Pre viac informácií o veľrybách môžete navštíviť stránku Pobrežného výskumného centra v Provincetowne.

> FOTKY <

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *