Bahama mama

Farebné umelé mestečko, prádlo rozvešané po lodi, Vianoce a špionáž delfínov
Pridane video s delfinmi

Marína Lucaya vo Freeporte na ostrove Grand Bahama sa stáva na 10 dní našim prechodným domovom (nikto z nás ešte netuší, že to bude až tak nadlho).

Turistické „umelé“ mestečko je plné malých farebných domčekov (stánkov) predávajúcich suveníry či oblečenie. Nachádza sa tu aj kopec reštaurácií, barov či atrakcií smerujúcich na vyprázdnenie peňaženiek návštevníkov.

Nám sa tu až tak nepáči. Jedným z dôvodov je náš rozpočet a druhým fakt, že všetci domáci slúžia turistom a žijú z nich. My sme na ich pomery bohatí – cestujeme, Janči má vedľa seba krásnu kočku :), máme vzdelanie a dobrú prácu doma – zatiaľ čo oni robia od rána do večera aby uživili svoju rodinu (takýto bol preslov predajcu mušlí od ktorého sme si nič nekúpili). A majú pravdu. Sme bohatí, ale preto, lebo sme zdraví, šťastní, máme jeden druhého a plníme si svoje sny…

Prvé dni venujeme úprave nášho blogu – písaniu nových článkov, no hlavne prekladaniu všetkých starých (google preklady sú menej pochopiteľné než naša aká-taká angličtina). Upratujeme loď, dopĺňame vodu, ja periem veci vo vedierku (ktoré slúži aj na umývanie riadov, či cikanie :)) a sušíme ich všade po lodi. Keď ma Joe vidí učupenú a plákajúcu naše ponožky jediné čo povie „Teraz je z teba úplná Bahama mama“. (BTW: Bahama mama bolo meno lode, ktorá vozila turistov na párty výlety a chodila každý deň okolo nás)

Užívame si prechádzky po pláži (staviame aj hrad z piesku), Vianoce či sobotnú zábavu na námestí, ktoré je v tento jediný večer plné domácich a ich množstva detí tancujúcich a zabávajúcich sa v rytme hudby (konečne vidíme Bahamčanov sa baviť a neobskakovať turistov).

Dni ubiehajú. Joe a jeho priateľka July si vychutnávajú Lucayu so svojimi kamarátmi a my hľadáme aktivity ako plnohodnotne stráviť čas. Skúšame GoPro kameru, fúkame dinghyho, dávame naňho motor a vyberáme sa na výlet po vodných kanáloch (avšak až na druhý raz – prvý deň nám motor toľkokrát skapal, že sme ho prepili benzínom a museli sme mu dať celú noc na spamätanie). Počas výletu sa dostávame k zátoke, kde sa ľudia môžu okúpať s delfínmi (pravdaže za nemalé peniaze). Prehováram Jančiho, aby sme sa tam išli pozrieť, ale on odbáča na druhú stranu. Nakoniec súhlasí a s taktikou „spýtať sa na info a popritom okuknúť okolie“ prichádzame k bazénom akurát v čase, keď tam nikto nie je. Zapíname GoPro kameru a nenápadne sa blížim k mólu a tu zrazu prvý, druhý, tretí delfín úplne blízko :) Vychádza zamestnanec a zhrozene zisťuje, že dvaja cudzinci sa mu mocú okolo. Posiela nás okamžite do člnu. Ospravedlňujeme sa a pýtame sa na informácie ohľadne tejto atrakcie. Odchádzame vysmiati ako veveričky, hrdí na úspešnú špionáž s prepašovanou kamerou. Síce sme sa s nimi nekúpali, ale uľtrili sme 350 dolárov a máme ich na videu.

delfiny vimeo from cos on Vimeo.

Ďalší deň si požičiavame skúter. Vyberáme sa na návštevu národného parku (pár jaskýň, pekná pláž, les s palmami a lokálne mokrade s množstvom rôznych stromov a vtákov). Jazda je skvelá a my áme možnosť zahliadnuť aj rozpadajúce sa domy domácich, kopec starých áut popri ceste a neupravenú krajinu. Večer odchádza July a my si posledný krát užívame čaro sobotňajšej noci v Lucayi.

> FOTKY <

4 komentáre k “Bahama mama”

    1. 4 hodiny sme to uploadovali z internetovej kaviarne v takej chalupke na bahamach a zahltili sme cely net – asi tam nastala daka chyba …ked budeme mat pristup k lepsiemu netu, skusime to znova

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *