Americká spoločnosť a ľudia, na ktorých sa nezabúda

Odchádzame, rekapitulujeme – naše postrehy, názory a skúsenosti s kultúrou a ľuďmi v severnej amerike

My sme sa zdržiavali hlavne na východnom pobreží a teda naše názory a postrehy sa viažu k ľudom, ktorí žijú práve tam.

Mnoho američanov športuje a zdravo sa stravuje, čo sa odráža aj na ich výzore. Samozrejme, občas sa dá zazrieť aj naozaj obézny človek. Väčšina potravín je nízkotučných či odtučnených (aj banány:)), čo robí kúpu plnotučného jogurtu naozaj ťažkou úlohou :). Keďže Provincetown či ďaľšie miesta, ktoré sme navštívili sú hlavne turistické, mnoho ľudí sa stravuje vonku, či vo fasfoode. Toto je spôsobené lepšou ekonomickou situáciou no hlavne ochotou ľudí minúť viac peňazí na dovolenke.

Aj napriek vyšším platom, sme nemali pocit, že by ľudia mali najkvalitnejšie veci. Áno, majú toho veľa, no autá sú poväčšinou veľké a staré, klasicistické zariadenie domov, dáva možnosť “recyklovať” nábytok, či už z blšákov alebo zo second-handov, všetka elektronika je v štátoch lacnejšia a v krajine je trend pôžičiek, úverov a vecí na splátky. Všetky tieto fakty dávajú možnosť žiť pohodlným konzumným životom, ale na druhej strane, nebyť tak viazaný na majetok. Nám sa stalo, že nám úplne neznámi ľudia ponúkli svoje auto či dom na celý týždeň. Vo všeobecnosti sme sa my stretli s veľmi ochotnými a príjemnými američanmi vždy ochotnými pomôcť či poradiť. Občas sme mali pocit, že sú až neprirodzene milí, no to je ich bežný spôsob prejavu. O po chvíľke sme naozaj odcenili úsmev autobusárov, pracovníkov supermarketu či úplne neznámych ľudí, ktorý nám vždy zdvihol náladu.

Bohužiaľ sme mali aj osobnú skúsenosť so zdravotníctvom a naozaj je lepšie byť v tejto krajine zdravý. Za lekársku prehliadku, lieky, či nebodaj operáciu sa platia naozaj obrovské peniaze. Taktiež platené školstvo je veľmi veľkou záťažou či už pre peňaženky rodičov alebo absolvent bez štipendia vstupuje do sveta s veľkým dlhom, ktorý musí mnoho rokov splácať. Na druhú stranu to má určite pozitívny vplyv na kvalitu štúdia a hlavne prístupu študentov ku škole.

Na záver: hoci má krajina svoje za i svoje proti, naše skúsenosti sú naozaj pozitívne a príjemné. Ľudia sa tešia zo stretnutia s cudzincom a rešpektujú rozdiely.

Počas cestovania sme stretli ľudí, ktorí nás svojou ochotou a priateľstvom ovplyvnili a rozšírili naše obzory. Spomenieme aspoň pár z nich a myšlienky, ktoré vyplynuli z našich stretnutí a rozhovorov.

Naši kolegovia z Dolphin fleet no najmä Lacey – ktorá nám povedala o Joeovi (neskôr sa za nás uňho aj prihovorila) a ktorej vďačíme za motiváciu robiť našu stránku aj v angličtine :)

“Už kvôli jednej osobe sa oplatí robiť veci poriadne!”

Chris – ktorý bol celé leto neskutočne nápomocný (bicykle, auto, peniaze, dom, knižky, rady…), je skvelý kamarát, bol s nami počas najdôležitejšieho dňa nášho života a tiež sa za nás prihovoril u Joea.

“ Nemusíte silou mocou tolerovať niečo, čo sa vám nepáči, jednoducho odíďte.”

Ralph a Laura – skvelí ľudia, ktorí nám ponúkli na celý týždeň svoj dom vo White Mountains.

“Ak máš niečo, čo nevyužívaš a čo by mohlo potešiť alebo poslúžiť niekomu inému – ponúkni mu to.”

Paula, ktorá sa o nás postarala s toľkou pozornosťou a láskou, keď nás Sandy zastavila v Cape May.

“Všetko sa ti raz vráti :) “

George – s ktorého pomocou bola oprava kormidla profesionálnou prácou a troj-týždňová zastávka vo Wilmingtone bola znesiteľná.

“Občas sa oplatí počkať”

Kanaďania Suzi a Viktor – inšpiratívny párik plný pozitívnej energie a veselosti

“Cesta musí byť aj o zábave- minúť peniaze na spoločenskú aktivitu je proste nutné :). Socializácia je korením života, ktoré mu dáva tú správnu príchuť.”

Jim Brown – úžasný 80 ročný pán s najsrdečnejším smiechom , aký si viete predstaviť. Hviezda s neskutočnými životnými úspechmi, ktorá vás s nadšením počúva a dá vám pocítiť, že aj váš zatiaľ “obyčajný” život stojí za to a raz to niekam dotiahnete. Jim dá človeku nepopísateľnú inšpiráciu v svojich zážitkoch, osobnosti, či úspechoch.

“Aj hviezdy sú normálni ľudia, ktorí sa zaujímajú o druhých” :)

Fred – zosobnenie rozhľadu a zaujímavých životných skúseností s odvahou bojovať a žiť svoj sen aj napriek mnohým stratám.

“Život je dôležitejší, než akýkoľvek majetok”

Pete – ochotný priateľský človek plný prekvapujúcich príbehov, ktorý spríjemňoval náš čas v St. Augustine

“Zažiť extrémnu skúsenosť nás nemusí posunúť niekam ďalej”

Erik – veselý mladík z ostrova Daufuskie s obrovským srdcom a krásnym zmyslom života.

“Ozajstné bohatstvo sa nemeria veľkosťou účtu, ale šťastím, kamarátmi a životom, s ktorým je človek spokojný”

Joe – bosý kapitán, frajerský spevák, rebel s veľkým srdcom a dobrý kamarát. Občas tvrdohlavý bez ochoty počúvať, no so zmyslom priznania si vlastných chýb. Vtipný starec, ktorý si vie uťahovať zo seba samého. Osobnosť, s ktorou chvíľky ticha nie sú trápne a rozhovory sú zaujímavé a poučné. Človek, ktorý nám dáva možnosť prežívať naše sny, rozširuje obzory a dáva nám pocítiť, že nás má rád! :)

“Krása existuje aj na miestach, ktoré ostatní ľudia zavrhujú” (Haiti)

Joe a všetci spomenutí (aj nespomenutí): naše spomienky nevytvárajú len miesta, ktoré navštívime, no hlavne ľudia, ktorých stretávame. A práve vďaka vám je naša cesta taká skvela a mení nás v lepšie a pozornejšie bytosti. ĎAKUJEME !!!

3 komentáre k “Americká spoločnosť a ľudia, na ktorých sa nezabúda”

  1. You guys are the best! Thanks for taking the time to write this in English. My Jan & I had many adventures in our younger days. It’s fun to hear about yours! Love to you in the New Year! Lacey

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *