V Mexiku…

Krátke zhodnotenie toho, čo sme v krajine videli

Mexická únia je obrovská krajina združujúca mnohé štáty, 100miliónov ľudí, cez 50 jazykov, rozličné zvyky, tradičné oblečenie a prírodné krásy. My sme však navštívili len 4 štáty – Quintana Roo, štát Yuacatan, Campeche a Chipaz.

Poloostrov Yucatán ponúka omnoho viac Májskej histórie ako sa dá absorbovať a na nešťastie aj zaplatiť. Na druhú stranu sú areály ruín zvyčajne pekne upravené a často sa pred jednotlivými stavbami nachádzajú popisky. Ďalším lákadlom sú určite cenoty (jaskyne zaliate vodou, či jazerá), ktoré sa však tiež premietnu do rozpočtu. Všetky turistické miesta sú sprevádzaneé predajcami a obchodmi, v ktorých človek často nedostane správny výdavok a občasne žobrajúcimi deťmi. Domáci vedia, že zahraniční majú peniaze a teda to cítiť aj na ich správaní.

Pobrežie je obstavané hotelmi a teda prístup na „verejné“ pláže je nemožný. Taktiež jednotvárna a hustá džungla zabraňuje v objavovaní krajiny.

Všade je kopec retardérov, ktoré si porobili ľudia a keďže nie všetky sú označené, občas nepríjemne prekvapia šoféra. Cesty sú poväčšinou dobré a pokiaľ sa nejde hlavnými ťahmi, skoro bez premávky. Na každom rohu je množstvo policajných áut a kontrol, čo síce robí túto krajinu bezpečnou no dobrému pocitu to nepridáva (prítomnosť plne vyzbrojených policajtov skôr pôsobí nepríjemne).

Ľudia na dedinách sú priateľskí, ochotne poradia ale chránia si svoje súkromie. Málokedy pozvú pocestného na svoju záhradu či do domu.

Chiapaz je kľudnejší, s krásnymi pohoriami, úplne rozličnou prírodou a hlavne podstatne lacnejší. Cesty sú však úzke a vodiči nie až tak ohľaduplní ako na severe.

Počas cestovania sme stretli mnoho ľudí, ktorí sú z Mexika úplne nadšení a celý život tu túžia žiť. Prečo? Ževraj kvôli krajine, ľuďom, cenám a slobode.

My sme počas mesiaca cestovania túto skrytú krásu neobjavili. No aj tak veríme, že Mexiko ponúka neskutočne veľa a život v ňom môže byť naozaj takým vysnívaným ako poniektorí tvrdia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *