Pred cestou

Rok života pred cestou v skratke… zrod cestovateľského plánu, udalosti tam tých dní, cestovateľská príprava :)

Je neskorý September 2011. Sedíme na vrchu Half domu v Yosemitskom národnom parku v Kalifornii. Pozeráme na údolie, ktoré sa nám rozlieva všade naookolo. Plný endorfínov, s úsmevom na tvári z dosiahnutého vrcholu, naplnený pokojom a zadozučinením si každý z nás potvrdzuje, že cestovanie, zdolávanie kopcov a spoznávanie krajín je to, čo nás nazozaj baví. „Bol by som rád, keby sme spolu zdolali ešte mnoho vrcholov“…“ÁNO“
Každý z nás túži po veľkom cestovateľskom naplnení, pred začatím rodinného života. Otázkou ostáva, či to bude pred svadbou, ako skúška či to spolu vydržíme, alebo po svadbe, ako svadobná cesta a budeme to spolu musieť vydržať :) vyberáme si možnosť B…

Začíname prípravy na svadbu (žiadne stresy je to len veľká párty s ľuďmi, ktorých máme radi), robíme zoznam svadobných darov, ktoré si prajeme viac ako sadu kuchynských spotrebičov a robíme stránku www.e-j.sk.

Prvé plány svadobnej cesty sú skromné :)… Cesta Okolo Sveta (COS). Doma na stene máme mapu sveta. Na nej snívame naše sny, cestujeme prstom a kujeme veľké cestovateľské plány. Čo vieme určite je, že nemáme dosť peňazí na cestovanie. A teda sa rozhodujeme, že leto strávime v Amerike, kde musíme naplniť našu kasičku, ktorá nás bude živiť, počas roku cestovania. Cestovať budeme skromne – stopom, lokálnymi spojmi, spávať v stane a kaučsurfovať (www.couchsurfing.com – celosvetová sieť združujúca ľudí, ktorí ponúkajú miesto na prespanie na svojom gauči zadarmo)

V marci začíname s vybavovaním víz, kúpou leteniek a všetkých vecí ohľadne pobytu v USA.

1. apríl… Prvoaprílový žart – maraton. Dobiehame v časovom limite ruka v ruke, pred uzavretím cieľa (plačem od zúfalstva na 35. kilometri a sajem citrón s cukrom). Najlepšia forma nášho života a najhoršia svalovica, akú si môže človek predstaviť :).

Niekedy v okolí tohoto termínu… festival „Hory a mesto„. Navštevujeme prezentácie a filmy a upravujeme spôsob nášho cestovania. Ideme na bicykloch! To nevadí, že sme nikdy neboli na viacdennom výlete na bikoch. To nevadí, že sme nikdy neurobili viac než 100 kilometrov v jeden deň! My prejdeme z Provincetownu – (Severovýchod USA, blízko Bostonu) do Patagónie :D

21. apríl… Svadba –  úžasný deň s úžasnými ľuďmi. Zariaďujeme si domácnosť – kempové hrnce, ultraľahký stan, páperové spacáky, rýchloschnúce uteráky a financie na cestovanie (ďakujeme ešte raz všetkým za úžasné dary).

Máj… štátnicujem a obhajujem projekt. MgrArt Evit :) Janči prerušuje PhD štúdium. U užíva si život nezamestnaného človeka.
Jún… vybavujeme poistky, odhlasujeme sa z poisťovne, mením doklady, vymýšlame náhradný plán, ak ma nepustia do Ameriky (moje víza sú na rodné meno a teda v starom pase a teta na pasovom mi ho blokuje! a tvrdí mi, že sa s ním nedostanem cez hranice). Cestovná agentúra nám 3. dni pred odletom oznamuje, že Lufthansa nám nezoberie naše bicykle a že jediná možnosť ako ich zobrať, je prebookovať naše letenky (čo prevyšuje hodnotu našich bicykloch).

Balíme sa do našich nových cyklistických brašní od firmy Sport Arsenal, zjednocujeme batožinu Ikea taškami, lúčime sa s kamarátmi a rodičia nás odvážajú do Budapešti na letisko. S malou dušičkou skenujem svoj pas a čakám, čo sa bude diať…nič :) všetko prebieha v pohode a my dávame zbohom rodičom do Septembra 2013. Lietadlo sa odliepa od maďarskej hrudy a nás čakajú ďaľšie 3 pasové kontroly vo Frankfurte, Toronte a Bostone. Kam sa až dostaneme? :)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *